22.04.2011 14:56

Vystoupení zástupců DEZA, a. s. na rožnovském zastupitelstvu

Vystoupení zástupců DEZA, a. s. na rožnovském zastupitelstvu

Zástupci Dezy navštívili v úterý 19. dubna jednání rožnovského zastupitelstva, které projednávalo „Vliv činnosti Dezy na životní prostředí Rožnova pod Radhoštěm“. Téma jednání již opakovaně navrhl rožnovský zastupitel František Šulgan, který také v úvodu prezentoval soubor dat vytažených z Integrovaného registru znečištění. Jednalo se však o surová data, kterým chyběla jakákoliv spojitost s životním prostředím Rožnova pod Radhoštěm.
Výrobní ředitel DEZA, a. s. Ing. Pavel Pustějovský zcela věcně argumentoval, že veškeré hodnoty uvedené v registru znečištění jsou emise látek, které jsou v souladu s platným integrovaným povolením. Hodnoty limitů těchto emisí má Deza Krajským úřadem Zlín nastaveny tak, aby neovlivňovaly životní prostředí v nejbližším okolí, a už vůbec ne ve vzdálenějších oblastech. Tudíž pouhé konstatování čísel z integrovaného registru, bez dalších vysvětlujících informací je nepřesné, zavádějící a poplašné.
RNDr. Oldřich Kuběna, který je vedoucí odboru životního prostředí DEZA, a. s., doplnil, že existují studie, které zcela jasně prokazují, že již za hranicemi výrobního areálu jsou imise karcinogenních látek, jako je např. benzen, pod hodnotou imisního limitu. Dále uvedl, že povolené limity koncentrací plynů, jako je oxid siřičitý a oxidy dusíku, byly pro náš podnik nastaveny tisíckrát nižší než je zákonem povolený limit. Vliv Dezy na životní prostředí Rožnova pod Radhoštěm lze na základě těchto údajů vyloučit.
„Nebráníme se diskusi na jakékoliv téma. Chceme však, aby diskuse byla věcná a apolitická“, komentoval posléze jednání zastupitelstva výrobní ředitel Deza, a.s. Ing. Pustějovský. „Již před rokem jsme do našeho podniku pozvali zastupitelé Rožnova pod Radhoštěm. Chtěli jsme všechny věci daleko lépe a přesněji diskutovat. Tato návštěva také proběhla, ale bohužel František Šulgan, který nejvíce prosazuje projednávání tohoto tématu se setkání odmítl zúčastnit s komentářem, že na zeleno natřené komíny ho nezajímají. Toto není naše představa o věcné diskusi.“, dodal Ing. Pustějovský.
Deza je výhradním zpracovatelem dehtu a benzolu v České republice a výrobcem chemických látek, které jsou především používány v automobilovém průmyslu a stavebnictví. K dnešnímu dni zaměstnává téměř tisíc zaměstnanců, čímž patří mezi největší zaměstnavatele ve Zlínském kraji. Pravidelně investuje stovky milionů korun do ekologizace svých výrob. V loňském roce byly utěsněny zásobníky dehtu za 133 miliónů. Letos bude ukončena podobná akce na zásobnících naftalenu, která výrazně sníží emise této látky.

Jaroslav Obermajer
tiskový mluvčí DEZA, a. s.

Tisknout


Víte, že...

  • počátky závodu sahají do roku 1892, kdy Julius Rütgers založil v Ostravě továrnu na destilaci dehtu?
  • Deza zásobuje teplem město Valašské Meziříčí i další průmyslové podniky?
  • Deza má vlastní námořní překladištní terminál v polském Štětíně?
  • Deza je nositelem ocenění Responsible Care – odpovědné podnikání v chemii?
  • Deza patří mezi největší zaměstnavatele v regionu?


Tell us - Agrofert etická linka ČLEN KONCERNU AGROFERT

       

© 2021, DEZA a. s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek | Etický kodex společnosti

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing