21. 3. 2024

Společnost DEZA, a.s. podporuje nejlepší mladé chemiky

Na Integrované střední škole (ISŠ – COP) vyhlásili nejlepší mladé chemiky Zlínského kraje

Ve čtvrtek 8. 2. 2024 se na půdě Integrované střední školy ve Valašském Meziříčí uskutečnilo regionální finále soutěže „Hledáme nejlepšího mladého chemika“. Jedná se o největší chemickou soutěž v České republice, která je určena pro žáky 9. tříd základních škol. Vyhlašovatelem soutěže je Svaz chemického průmyslu ČR, spoluvyhlašovatelem Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a pořadatelem Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice.  Zlínský kraj se této soutěže účastní již podesáté. Záštitu nad soutěží ve Zlínském kraji převzala Ing. Mgr. Zuzana Fišerová, Ph.D. - radní pro školství a kulturu Zlínského kraje. Dvanáctý ročník celostátní soutěže se těšil rekordnímu zájmu. Letos se 1. kola zúčastnilo celkem 22 295 žáků ze 767 ZŠ z celé ČR. Ze Zlínského kraje a okresu Nový Jičín se do soutěže přihlásilo celkem 33 škol. V 1. kole soutěže, které proběhlo v říjnu a listopadu, si více než 700 žáků porovnalo své znalosti obecné a anorganické chemie v zábavném vědomostním testu. Ten vypracovali při hodině chemie na své škole. Do 2. kola, které se uskutečnilo 14. prosince 2023, postoupili z každé školy 3 nejlepší žáci. Zúčastnilo se jej 92 žáků z 33 základních škol. Toto kolo proběhlo na půdě ISŠ – COP formou již náročnějšího vědomostního testu. Soutěžící si v něm prověřili své poznatky o vlastnostech a použití různých chemických prvků a jejich sloučenin. Zároveň uplatnili své vědomosti z různých oblastí lidského života, kde se chemie využívá.

Třicet nejúspěšnějších žáků postoupilo do 3. kola, regionálního finále, konaného 8. února 2024. V tomto kole si soutěžící prověřili své praktické dovednosti i teoretické znalosti v chemických laboratořích školy. Tématem byla tentokrát voda se zaměřením na její tvrdost. Celkový počet bodů se skládal z výsledků 2. a 3. kola. Zároveň v tento den proběhlo v aule školy i slavnostní vyhlášení vítězů a předání hodnotných cen za přítomnosti zástupce jednoho ze sponzorů, společnosti DEZA, a.s.

A jak to všechno dopadlo? Na 1. místě se umístil žák ze ZŠ Hovězí František Putala. Stříbrnou příčku obsadila žákyně z valašskomeziříčské ZŠ Šafaříkova Šárka Lieblová. Pomyslnou bronzovou medaili si odnesl Martin Böserle z kroměřížské ZŠ U Sýpek. Pro všechny finalisty byly přichystány hodnotné ceny a drobné upomínkové předměty.

Celkem se krajských kol zúčastnilo 1 933 žáků z 692 ZŠ. Do celostátního finále ze Zlínského kraje postupují 2 nejlepší účastníci. Toto kolo se uskuteční 13. června 2024 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Držíme pěsti a přejeme co nejlepší umístění.

Ing. Steffek Petr

Vašulínová Markéta